15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://irmikoloji.com 300 true 0

Yaşantınıza Pozitiflik Katın

3 Yorum

Sorumluluklar, hayat şartları derken rutin bir hale binen hayatlarımızın içinde benliğimizi kaybediyoruz, kim olduğumuzu nelerden hoşlandığımızı unuttuğumuz zamanlar oluyor. Bazen aldığımız nefes bile ciğerlerimizi boğacak kadar sıkıntı verebiliyor. Peki, bunca karamsarlığın içinde sadece bir kez yaşama şansımız olan hayatımızı nasıl daha mutlu geçirebiliriz?

1-Ruhunuza dokunan şarkılar dinleyin 

Yaşınız kaç olursa olsun, içinizde minicik bir kıpırtı uyandıran, kalbinizin ritmine eşlik eden notaları dinlemeyi tercih edin. Şarkıyı açın ve gözlerinizi kapatın. Bırakın bedeniniz olduğu yerde kalırken ruhunuz gezintiye çıksın. Dilediği gibi gezsin, dans etsin. Belki bedeninizde ruhunuzun dansına eşlik eder, ne dersiniz?

2-Kendinize zaman ayırın

Boşa çıkan zamanlarımızı sevdiklerimize adamak ister, hemen yeni planlarla boş kalan zamanları doldururuz. Ayarlanan randevular tabi ki şen kahkahalarla dolu geçip sizi daha mutlu edebilir ama bunun yanında olumsuzluklarla dolu dertleşmeler de yaşanabilir. Durum ne olursa olsun, insan bazen kendi dertlerini, kendi kahkahalarını dinlemeli. Eğer arkadaşlarınıza ayıracak başka zamanlar da bulabiliyorsanız, haftada en az 1 saati kendinizle baş başa geçirin. 

3-Sevginizi göstermekten korkmayın 

Çoğu insan, hayatındaki insanların değerini kaybettikten sonra anlıyor. Bu kayıp ya sonsuzluğa açılan bir kapıya çıkıyor, ya da yolların ayrıldığı hayatlara… Zamanında söylenmeyen sevgi sözcükleri, keşkelere dönüşüyor.  

İçinizdeki sevgi kimseye zarar vermez. Dilinize düşen bir “seni seviyorum ” da size bir şey kaybettirmez. Sevdikleriniz yanınızdayken doya doya sevmeniz dileğiyle 🙂

4-Dünya kocaman, keşfet!

Her şehrin başka bir hikayesi, başka bir ruhu var. Geçmişten gelen izleri ve günümüzdeki yerleşimiyle görülecek, keşfedilecek bambaşka sokaklarla dolu her şehir. Kendi şehrinize kapalı kalmaksa uzayıp giden diğer sokaklara haksızlık sayılır.

 Bu haftasonunu başka bir şehirde geçirip, gezdiğiniz sokaklarda sizi büyüleyecek şeylerle karşılaşmaya ne dersiniz?

5-Teşekkür edin / Şükredin

Sahip olduğunuz her şey, her duygu, bazı insanların tam da ihtiyacı olup elde edemedikleri şeyler olabilir. Elinizde olan her şeye şükredin, size yaşatılan her güzel duygu için teşekkür edin. Şükürlerinizle ve teşekkürlerinizle sahip olduklarınızın artması dileğiyle… 

Bana zaman ayırıp yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim 🙂

Önceki Yazı
Organize İşler
Sonraki Yazı
Makineci Kızlar

3 Yorum

 • Nisan 24, 2019 at 7:43 am
  Furkan

  Öncelikle yazdığın güzel şeyler için teşekkür etmekle başlayayım o zaman 🙂 Mesela ben sevgimi göstermekten asla korkmam ama sevgimi gösterdiğim insanlar genellikle pişman ediyorlar bunun karşılığında ne yapmam lazım sence? Ruhuna dokunan şarkıları daima dinlerim söylediğin gibi 🙂

  Cevap
  • Nisan 24, 2019 at 9:28 am
   admin_nefes

   İçinde büyüttüğün sevgiyi sergilemeden önce doğru zamanı beklemen gerekiyor sanırım. Çünkü içinde olgunlaşan sevgi,henüz olgunlaşmayan bi insana büyük geldiğinde değeri bilinmiyor. Sevginin değerinin bilinmesi dileğiyle ?

   Cevap
   • Nisan 24, 2019 at 12:09 pm
    Furkan

    Doğru zamanı bilemiyor ki insan işte, bir de ne zaman nasıl göstermesi gerektiğini düşünerek yaşarsa o sevginin bir anlamı kalmaz ki haksız mıyım? Çünkü sevgi, düşünerek, zamanı beklenerek gösterilirse de insanın içinde yeşermiyor ki.
    İnsan konusunda haklı olabilirsin ama gördüğüm kadarıyla çoğu insan sevginin değerini bilmiyor kendisini sevene kıymet vermiyor.

Yanıtla