15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://irmikoloji.com 300 true 0

24 KASIM

0 Yorum

Öğretmenim canım benim canım benim,
Seni ben pek çok, pek çok severim.
Sen bir ana, sen bir baba,
Her şey oldun artık bana…

Her 24 kasımda, sınıfımızda güzel çiçek kokuları, heyecanla beklerdik öğretmenimizi.

Gerçekten de hem ana hem baba olmuştu bizlere ilkokul öğretmenimiz. Öğretirken öğrenmekten de asla vazgeçmemişti.

Düşünüyorum da, kelimelerin doğru kullanımı-yazılışına dair takıntılarım o zamanlardan geliyor sanırım. Hele şu an, öğretmenlik mesleğini icra edenlerin dilimizi doğru kullanmayışı, kelimeleri anlamı dışında cümleye katması ve ağızlarını yayarak konuşması o kadar rahatsız ediyor ki beni…

(Tabii ki insanız, hatasız kul olmaz deriz. Her mesleğin hatasının sonucu da büyük olur ama öğretmenliğin ki daha büyük sonuçlarla dönecekmiş gibi geliyor bana. Kendini düzgün işleyememiş bir öğretmenin elinden düzgün işlenememiş çocuklar geçip gidiyor.)

Bir başkaydı bizim öğretmenimiz, Ziynet hocamız. Adı gibi bir değere sahipti mezun ettiği her öğrencisinin hayatında. İlkokul bittiğinde bile bırakmamıştı bizleri… Liseye geçiş için gireceğimiz sınav öncesi öyle bir konuşma yapmıştı ki, hepimizi gözyaşlarıyla yollamıştı evlerimize. “Sizler benim çocuklarımsınız” demişti, öyle de benimsemişti bizleri her yaşımızda.

Sonra lise, üniversite derken tarzı farklı olan ama aynı çabayla nefeslerini bizler için tüketen öğretmenlerim oldu.

Yeri geldi matematik hocamızın öğle molalarını çaldık, sınavlar yaklaştı diye sorularla. Yeri geldi okuduğum bir kitaptaki bilgiyi teyit etmek için yıllar sonra yazdım lisedeki biyoloji hocama. Konu dersten çok bizim hayatlarımıza dokunmaktı onlar için. Yağmurda yürümeyi seviyorum diye ders saati içinde çıkıp yürümeme de, üşüyorum diye kalorifer üzerinde oturarak ders dinlememe de bu yüzden izin vermişti öğretmenlerim.

Ben yüreğinde merhameti olan, öğretmek için elinden geleni ardına koymayan öğretmenlerimi hep çok sevdim. Bize güvenen, inanan; mesleğini yaşam tarzına çeviren, branşı fark etmeksizin her öğretmenimi…

Öncelikle başöğretmenimiz M. Kemal Atatürk’ün; ardından hayatımda yer edinmiş, üzerimde hakkı bulunan tüm öğretmenlerimin ve kendini geliştirmekten asla vazgeçmeyen nice saygıdeğer öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun!

Önceki Yazı
Yol
Sonraki Yazı
UZAK

0 Yorum

Yanıtla